Harmoniklerin Etkileri

Elektrik Tesisatlarında Harmonikler

Elektrik tesisatlarında harmoniklerin bulunması, akım ve gerilimin bozulduğu ve sinüsodal dalga şekillerinin saptığı anlamına gelir. Harmonik akımlar, şebekelerde dolaşan ve frekansları besleme frekansının bir tam katı olan akımlardır. Harmonik akımların nedeni, dağıtım sistemine bağlı doğrusal olmayan yüklerdir. Akım dalga şekli, besleme gerilimi dalga şeklinden farklı olan yüklere doğrusal olmayan yükler denir. Harmonik akımların sistem empedansında dolaşması, şebeke gerilimini bozan gerilim harmonikleri oluşturmaktadır. Harmonik akımlara neden olan en yaygın doğrusal olmayan yükler, hız kontrol cihazları, doğrultucular, invertörler gibi güç elektroniği kullanan cihazlardır. Doymuş reaktörler, kaynak makineleri ve ark fırınları gibi yükler de harmonik üretirler. Endüktanslar, dirençler ve kondansatörler gibi diğer yükler doğrusal yüklerdir ve harmonik üretmezler.

Harmoniklerin  Kondansatörlere Etkisi

Kondansatörler, empedansları mevcut harmoniklerin sırasına orantılı olarak azaldığından, harmonik akımlara özellikle duyarlıdır. Bu durum, kondansatörlerde aşırı yüklenmeye ve çalışma ömürlerinin kısalmasına neden olmaktadır. Bazı koşullarda rezonans oluşabilir ve dolayısıyla harmonik akımlar büyür ve çok yüksek gerilim bozulmaları oluşabilir. Harmonik akımların yaygınlaştırılması çok yüksektir. Kondansatörün ve şebekenin doğal rezonans frekansları birleştiğinde tüm mevcut harmonik frekanslara yakın olur. Bu durum, kondansatörlerin çabuk bozulmasıyla sonuçlanacak ciddi aşırı gerilimlere ve aşırı yüklenmelere neden olabilir. Elektrik tesisatının iyi ve düzgün çalışmasını sağlamak için güç faktörü düzeltme ekipmanını seçerken harmonik seviyesi dikkate alınmalıdır. En önemli parametrelerden biri, harmonik akımlara neden olan doğrusal olmayan yüklerin toplam gücüdür.

Sakarya Harmonik analizi, Adapazarı Harmonik analizi, Hendek Harmonik analizi, Akyazı Harmonik analizi, Karapürçek Harmonik analizi, Ferizli Harmonik analizi, Sakarya Harmonik Ölçümü, Adapazarı Harmonik Ölçümü, Sakarya Harmonik Raporlama, Adapazarı Harmonik Raporlama, Sakarya kompanzasyon, Sakarya kompanzasyon pano fiyatları, Sakarya kompanzasyon bakımı, Sakarya kompanze pano fiyatları, Sakarya SVC kompanzasyon, Sakara Grup Arge SVC Röle bayii, Sakarya harmonik ölçüm işleri yapan firmalar, Sakarya harmonikli tesis, Sakarya harmonikli kompanzasyon panosu satışı,